Már 86 éve annak, hogy Budapesten legelőször vetítettek hangosfilmet. Ennek kapcsán íme egy kis magyarországi mozitörténet.
Rögtön az elején egy megdöbbentő adat és idézet lenne a blogbejegyzés hangulatindító állítása. Az első budapesti moziengedélyt 1896-ban adták ki. Az erről szóló határozatot a kíváncsiak itt el is olvashatják. Valószínűleg nem csak én lepődöm meg azon, hogy a sátras mozik megjelenése után, az 1900 -as évek elején - amikor még kikiáltók invitálták a nézőket a képek megtekintésére - vándormozikból több mint 6 félét látogathatott a budapesti publikum. Majd nemsokára megjelentek a kávéházi mozik, ahol a tiszta lepedőt idővel felváltotta a vászon, és egy papírkosárba gördült a lejátszott filmszalag. A mozitörténet kutatói feljegyezték, hogy egészen 1907-ig kininek nevezték a vetítőhelyet a kinematográfia szó után. Egészen addig míg Heltai Jenő “Bernát” című színdarabjában elhangzott a “Dal a moziról” című kuplé. Azóta hívjuk a mozgókép otthonát mozinak.
Az első igazi nagy mozgókép színház a fővárosban - ami már konkrétan mozinak épült - a mai Corvin áruház helyén állt, és 1908-ban nyílt meg Apolló néven.Az Apolló a mai Corvin áruház helyén állt, és nem simán mozi volt, hanem mozi és kabaré.
Furcsa helyeken is alakítottak ki moziteret, így például az első nyitható tetejű nézőteret a Hungária gőzfürdő úszómedencéjében alakították ki. És elérkeztünk most az aktuális időponthoz, a Fórum moziban mutatták be az első hangosfilmet, a ‘Singing Fool’-t, 1929. szeptember 19-én, röpke 86 évvel ezelőtt.
Természetesen a ma is működő (sajnos nemrég beázott) Uránia filmszínház is rendelkezik érdekes történelmi múlttal, így a Tánc című első magyar filmet a mozi tetején forgatták, míg 1901-ben egy ismeretterjesztő előadás illusztrálásához. Sőt az Uránia Tudományos Színház oktatási célokra is tartott előadásokat, ahol először állóképek, majd rövid mozgóképek illusztrálták a felolvasásokat.Az Uránia Tudományos Színházat, ezt az új intézményt 1899-ben felszerelték álló és később mozgóképek bemutatására alkalmas vetítőberendezésekkel - így indult útjára az immár több mint 100 éves Uránia filmszínház.
Volt még Budapesten föld alatt megépült nézőterű mozi a Brodway, melynek helyszíne azért is volt érdekes a 1938-as megnyitása után, mert a II. világháború alatt a gyakori légiriadók esetében sem szakították meg az előadásokat, így a publikum nézhette a romantikus filmeket, míg felettük pár méterre bombázták Budapestet. A II. világháború utáni mozitörténet egy külön fejezetet érdemel, melyre még ősszel visszatérünk.
Egy kis magyarországi mozitörténet
2015.09.21. 14:13 MinDigTV
Szólj hozzá!
Címkék: mozi filmszínház Apolló Uránia mozitörténet
A bejegyzés trackback címe:
https://mindig-tv.blog.hu/api/trackback/id/7806088
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal
