Duna Tv: július 23., hétfő, 22:05
A Vasfüggöny című dokumentumfilmmel Halász Glória rendező megkísérli, hogy vállalkozásával előítéleteket, sztereotípiákat bontson le és bebizonyítsa, hogy a művészet gyógyító erejébe minden körülmény között lehet kapaszkodni.
A Váci Fegyház és Börtönben egy nagyon különleges dolog folyik: a fogvatartottak közreműködésével színház működik. Rada Lilla évek óta irányítja a munkát, amiről ez idáig keveset lehetett csak hallani. A Vasfüggöny című dokumentumfilm ebbe a világba enged bepillantani, s Halász Glória rendező megkísérli, hogy vállalkozásával előítéleteket, sztereotípiákat bontson le és bebizonyítsa, hogy a művészet gyógyító erejébe minden körülmény között lehet kapaszkodni. A kétéves előkészítő munka után a filmet Reisinger Dávidal és Weber Áronnal hét hónapon át forgatták 2010 szeptemberétől 2011 februárjáig. A próbafolyamat rögzítése mellett életinterjúkat is készítettek a szereplőkkel; Dáviddal, Gyulával, Józsival, Papával, Picivel és Zolival, akik egyébként felváltva alakítják a szerepeket. Saját elmondásuk alapján beköltözésük előtt egyikük sem rajongott a színházért, de a közös élmények hatására megszerették, mert a kedden és csütörtökön tartott szakkör már-már baráti társasággá kovácsolta őket. Évente ötször-hatszor lépnek fel, zömmel a bentlakók előtt, s főleg inkább általuk írt darabokat adnak elő, mert az jobban érdekli a rabokat, ezekre nagyobb az igény.
Ezúttal a rabok Sławomir Mrożek Mulatság című drámáját próbálják.” A darab által felvetett kérdések kapcsán a játszók többek között a bűnről és a bűnhődésről, a kívülmaradásról, a gyökértelenségről, a virtusról, az ember közegének és körülményeinek személyiségére gyakorolt hatásáról beszélnek - a saját szerepükön keresztül, saját sorsukat is beleszőve mindebbe” – írja a Pepita Magazin.
Halász Glória törekedett arra, hogy elhagyjon minden bulvár jellegű dolgot, tehát kimaradtak az olyan tények, hogy ki van benn gyilkosságért, vagy, hogy ki hány késszúrással végzett áldozatával. A lényeg az önreflexión volt, s kiderült, hogy – jóllehet a filmben szereplő 6 személy abszolút a rabtársadalom „elit” részéhez tartozik – intelligensek, és igen mélyenszántó gondolataik vannak. Természetesen egy darab, vagy akár az évekig tartó színészkedés nem változtathat meg gyökeresen senkit, de többen megfogalmazzák a filmben, honnan indultak és hová jutottak a bent töltött évek alatt. A filmben a próbák nagyon vidám hangulatban teltek, de azért az egyik rab szerint „minden nap háború, és amit a börtönökről szóló filmeken lát az ember, az meg sem közelíti a valóságot”. A rendezőnőt a munkájában is az a kontraszt izgatta leginkább, ami a körülmények és a rabok belső világa, a prózai valóság és a színház között húzódik.
Duna Tv: július 23., hétfő, 22:05
színes, magyar dokumentumfilm, 70 perc, 2011
rendező: Halász Glória
forgatókönyvíró: Halász Glória
operatőr: Reisinger Dávid
zene: Márkos Albert, G. Szabó Hunor
vágó: Reisinger Dávid
hang: Horváth Szilárd 'RiaN'
világosító: Weber Áron
szereplő:
Rada Lilla